Κυριακή 17 Δεκέμβριος 2017

1os ΑΓΩΝΑΣ GTCC 9/06/2013 ΠΑΤΡΑ

Ανασκόπηση 1ου Αγώνα GTCC 2013 - Πάτρα 9 Ιουνίου 2013

Παρά την κρίση ο 1ος αγώνας του GTCC έγινε, μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα ανάπαυλας, λόγω της ίδρυσης Ομοσπονδίας, την Κυριακή 9 Ιουνίου στην πίστα Καρτμάνια, στα Βραχνέικα Πατρών με 31 συμμετοχές. Οι διαγωνιζόμενοι χρονομετρήθηκαν για 4 γύρους στο σύνολον.

Με την αλλαγή του κανονισμού για το 2013 και δημιουργία νέου τρόπου ένταξης των συμμετασχόντων οδηγών – αυτοκινήτων στις κλάσεις της Κατηγορίας Τ, έφερε νέα πνοή στον ανταγωνισμό των οδηγών.0026 PAPADATOS R

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Κατηγορία Τ και την Κλάση Τ5, με 5 συμμετοχές, και νικητή τον Λευτέρη Μακρή, με ΤΟΥΟΤΑ Starlet, πο το Road Club, με συνολικό χρόνο 3.28,182, στην 2η θέση ήταν ο Δημήτρης Γεωργοκώστας, με CITROEN AX, από τουςOVERCLOKERS, με συνολικό χρόνο 3.29,046 και ταχύτερο γύρο στην κλάση Τ5, με 0.51,624 και 3ο τον Βασίλη Σιάφαρη, με VWGolf GTI, απο το DGH Motorsport, με συνολικό χρόνο 3.29,064.

Επόμενη κλάση ήταν η Τ4, με 3 συμμετοχές, Στην 1η θέση βρέθηκε ο Γιώργος Κυριαζής, με CITROEN AX, απο τον ΑΟΠ, με συνολικό χρόνο 3.24,494 και ταχ γύρο κλάσης με 0.49,786, στην 2η θέση ήταν ο Αργύρης Γιάγιας, με CITROEN Saxo VTS, απο το Club GTC, σε συνολικό χρόνο 3.27,194, ενώ ο Χρήστος Σπυρόπουλος εγκατέλειψε.

Επόμενη η Κλάση Τ3, με 2 συμμετοχές και νικητή τον Νίκο Μουτεσίδη, απο το DGH Motorsport, με συνολικό χρόνο 3.17,106 και ταχ γύρο 0.48,953.

Σειρά είχε η κλάση Τ2, με 4 συμμετοχές και νικητή τον Θανάση Φάσσα, με Peugeot 106 Rallye, από τους OVERCLOKERS, με συνολικό χρόνο 3.19,205 και ταχύτερο γύρο στην κλάση Τ5, με 0.49,606, στην 2η θέση ήταν ο Νέστωρας Κομποθανάσης, με Renault R5 GT, απο το Club GTC, με συνολικό χρόνο 3.24,696 και 3ος ο Γιώργος Παγανός, με TOYOTA Starlet turbo, από τους OVERCLOKERS, με συνολικό χρόνο 3.27,632.